پرش به محتوا

روش‌های تشخیص لایه ملت بلون در ماسک

لایه میانی ماسک‌های تنفسی که از منسوج نبافته ملت بلون (Melt Blown Non-woven Fabric) ساخته شده است تاثیرگذارترین بخش در ساختار ماسک‌های تنفسی است. این لایه به دلیل ساختار خاص خود توانایی جذب ذرات معلق در هوا را دارد و این خاصیت باعث می‌شود که فرد با استفاده از ماسک‌های دارای این لایه تا میزان بالایی از ایمنی تنفسی برخوردار شود. متاسفانه بدلیل کمبود نظارت‌ها و سودجویی برخی از تولیدکنندگان ماسک شاهد فروش ماسک‌هایی در بازار هستیم که فاقد لایه میانی ماسک هستند. به همین دلیل سعی شده در این نوشتار 6 روش تجربی برای تشخیص وجود لایه ملت‌ بلون در ماسک توضیح داده شده است. 

ملتینا به عنوان یک تولید کننده ملت بلون در سطح کشور نزدیک به 15 سال است در حوزه تولید منسوجات بی‌بافت فعالیت می‌کند در طی این سال‌ها توانسته با بهره‌گیری از بهترین تکنولوژی‌ها و فناوری‌ها پارچه‌هایی با کیفیت تولید و به صورت عمده به بازار عرضه کند؛ از این رو می‌توانید با کیفیت‌ترین ماسک‌ها را از این تولیدی با قیمتی مناسب خریداری کنید.

 

بررسی 6 روش تشخیص لایه ملت بلون در ماسک‌های تنفسی

همانطور که می‌دانید پارچه‌های ملت بلون: 

  • در برابر الکل و مواد ضدعفونی آسیب پذیر است و دیگر دارای خاصیت فیلترینگ نیستند
  • در برابر مواد شوینده غیر مقاوم‌اند.
  • یک بار مصرف و قابل استفاده برای یک روز کامل هستند.

همچنین با کاربرد پارچه ملت بلون در صنعت بهداشت آشنا هستید؛ حال برای تشخیص لایه ملت بلون 6 روش توصیه کرده‌ایم که به وسیله آن می‌توان تشخیص داد آیا لایه میانی ماسک تنفسی ملت بلون است یا خیر؟ 

 

  • روش خاموش کردن شمع

ماسک را روی صورت خود گذاشته و یک شمع روشن را در مقابل ماسک بگرید و نفس خود را به سمت شعله شمع بدمید؛ اگر شعله شمع تحت تاثیر دمیدن شما قرار گرفت و خاموش شد می‌توان نتیجه گرفت در این ماسک از لایه ملت بلون استفاده نشده است؛ اگر خاموش نشد، ماسک شما استاندارد و همراه با لایه ملت بلون است. ساختار درهم‌تنیده الیاف ملت‌ بلون به گونه‌‌ای است که جریان هوا قابلیت عبور از میان آن را دارد اما پس از عبور به دلیل بهم ریختگی جریان خروجی دیگر مانند جریان بازدم قابلیت تاثیر گذاشتن بر شعله را ندارد.

  • عبور ندادن آب

ماسک را زیر شیر آب بگیرید یا مقداری آب را داخل ماسک بریزید؛ اگر آب از ماسک عبور کرد نشان دهنده آن است که برای ماسک مذکور از لایه ملت بلون استفاده نشده است. توجه داشته باشید که یکی از ویژگی‌های مهم لایه ملت بلون خاصیت آب‌گریز بودن آن است. مواد آب‌گریز یا Hydrophobe به دلیل خاصیت فیزیکی و شیمیایی قطرات آب را به درون بافت خود نفوذ نمی‌دهند؛ بعد از اینکه آب را خالی کردید، بافت ماسک باید کاملا خشک باشد، به طوری که اصلا ردی از رطوبت بر روی آن باقی نمانده باشد. حتی اگر آب از آن عبور نکند اما ماسک مرطوب شده باشد، نشان می‌دهد که هیچ خبری از لایه ملت بلون نیست.

  • جدا کردن لایه های ماسک:

یکی از راه های تشخیص استفاده از لایه ملت بلون در ماسک، جدا کردن لایه های ماسک است. با قیچی دو قسمت چپ و راست ماسک را برش بزنید. حالا لایه ی وسط را روی شعله قرار دهید. اگر با برخورد حرارت کم، لایه میانی فوراً آتش گرفت، نشان میدهد که ماسک غیراستاندارد و برای آن از ملت بلون استفاده نشده است. لایه ملت بلون آتش نمی‌گیرد؛ بلکه در مقابل با حرارت، بافت آن خراب می‌شود؛ اما ردی از سوختگی یا آتش بر روی آن دیده نمی‌شود، گویی بدون اینکه این لایه آتش بگیرد، بافت آن خراب و از هم جدا می‌شود.

  • جذب ذرات ریز دستمال کاغذی

یکی دیگر از راه‌های تشخیص لایه ملت بلون در ماسک این است که بخشی از یک دستمال کاغذی را به قطعات ریز تبدیل کنید و روی میز قرار دهید؛ سپس سعی ماسک را در دست گرفته و ماسک را به خرده‌های دستمال کاغذی نزدیک کنید؛ در صورتی که دستمال کاغذی‌های ریز شده از روی میز بلند شده و به ماسک بچسبد نشان دهنده این است که ماسک در لایه میانه خود از پارچه ملت بلون استفاده شده است.

  • غیر قابل تشخیص بودن منبع نوری

کافی است که در یک محیط تاریک از پشت ماسک به یک منبع نور نگاه کنید؛ مثلا می‌توانید چراغ قوه موبایل خود را روشن کنید و از فاصله 10 سانتی در حالی که ماسک را مقابل چشمان خود قرار داده‌اید به آن نگاه کنید؛ اگر منبع نور برای‌تان قابل تشخیص نبود در لایه میانی از پارچه ملت بلون استفاده نشده است در غیر این صورت لایه میانی ملت بلون نیست.

  • مقاوم در برابر آتش

یکی از ماسک‌های خود را برداشته و سعی کنید لایه‌های آن را جدا کنید؛ سپس لایه میانی را جدا کرده و در برابر شعله آتش قرار دهید در صورتی که لایه نسبت به حرارت آتش مقاومت نشان دهد این لایه، پارچه ملت بلون است اما در صورتی که دچار اشتعال شود یعنی در ماسک شما لایه ملت بلون کار نشده است.

با توجه به تجربی‌ بودن این روش‌ها در تشخیص وجود لایه میانی ملت بلون توصیه ما در شرکت ملتینا به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پارچه ملت بلون در کشور، استفاده از ماسک‌های استاندارد و با کیفیت ساخت بالاست. برای مشاهده محصول ملت بلون شرکت ملتینا می‌توانید اینجا را کلیک کنید و یا به بخش محصولات این وب سایت سر بزنید.

برای دریافت قیمت شماره و استان خود را وارد کنید